Contractor Talk - Professional Construction and Remodeling Forum banner

What is the average price per Sq.

10107 Views 27 Replies 18 Participants Last post by  William Mear
i am just curious what the average price per square is.. i have a roofer who can do a quality job with lead pipe jacks and 30yr shingle with 30lb felt for $245-$250..not including steep and high. he does a 20yr for $215-$220. i have seen people charging $159 for 20yr and $179 for 30yr.. i also figured out that exactimate and insurance will figure a roof for over $300 a square. please give me your thoughts or input on this subject. why such a big price difference? i am in the houston area. i really enjoy reading everyones threads and responses.. thanks
1 - 20 of 28 Posts
This ain't gonna be pretty....:whistling
JonM wy do you say that?
Tree Fiddy sounds bout right.:thumbsup:
There is a minimum post count for posting in the P&R section, I think it should be doubled for how much questions in addition to learning the secret handshake. Then all they would have to do is post the threads in an undisclosed rotating location.

You haven't really enjoyed reading very many posts or you'd know better.

For good info on how to set your rate try searching Michael Stone, Jerrald Hayes or tree fiddy.

Good Luck
Dave
See less See more
$245-$250.. $215-$220. $159 $179 ..$300 i really enjoy reading everyones threads and responses.. thanks
Me think you hab dollars and pesos mixed up.

Pesos make roof faster.

Dollars make roofer richer.
See less See more
Why the price difference - its simple, most contractors don't know how to price their work properly (see Michael Stone & others listed above for more info)

Sure you might have enough to eat Mac-N-Cheese & get a case of beer, but that is not what running a business is about
The people charging 180.00 USD per square will fall off the roof and sue for about $10,000 a square. I am assuming you are in actuality a home owner trying to gain enough knowledge to "bargain" your contractor down from his original price.

Am I wrong?

Andy.
  • Like
Reactions: 1
300 bucks a square? ARE YOU HIGH? more like $300 PER shingle, that isn't an easy job...:whistling




Disclaimer:

This is just an estimate, exact prices are not to be given until the completion of the job, all sales are final! Please refer to manufacturer for any warranty information. All jobs will be completed this year. If you have any questions please do NOT contact the roofing company as they are extremely busy.
If you need immediate assistance please refer to the instruction form on the packaging that your shingles came in.

Thanks for your business! Have a nice day!:thumbsup:
See less See more
179 for 30's. I would rather quit smoking than get out of bed and climb on a roof for that.
Here is an invoice from a roof I did in april.

DELVCT DELIVERY - CT
$25.00
1
1
$25.00
249653006 TAMKO HERITAGE 30AR RUST CEDAR
$85.50
23
23
$1,966.50
249633006 TAMKO H&R (33LF) RUSTIC CEDAR
$35.50
4
4
$142.00
530120401 TAMKO MOISTRE GUARD 2SQ-NO BOX
$74.40
8
8
$595.20
530000316 F8.014 DRIP EDGE STYLE D BROWN
$6.00
16
16
$96.00
524960010 GAF COBRA VENT 20' NAIL GUN
$52.35
2
2
$104.70
530000091 PNEU COIL RFG NAILS 1 1/4"
$38.06
1
1
$38.06
530140300 GAF PRO-START STARTER STRP
$37.10
8
8
$296.80
159710030 #30 FELT
$24.95
5
5
$124.75
530002834 ALUM VENT PIPE FLASHING 3&4
$8.11
2
2
$16.22
MONDAY AM
COUPON70 HAR $50 OFF $100 OR MORE
$50.00
-1
-1
($50.00)
Invoice Subtotal:
$3,355.23
Tax:
$204.31
Invoice Total:
$3,559.54
Amount Paid:
($3,559.54)
Invoice Balance:
$0.00

Now granted I have a lot of I&W on it. There were two lower pitched roofs the HO wanted covered with it. But even if you take those out of the equation.$3355.23-595.20=2760.03+6%(tax)$165.60=$2925.63.
Now lets forget the $50 coupon I used, so we have $2975.63.
On 23 square. $2975.63/23=$127.20 per square. Add in a dumpster and permit. I hope you're not paying any employees to work this job by the hour, because if you are at 179 you just went into the red.

See less See more
What wrong with Tree-fiddy?

Because the specialty tax makes it Tree-fiddy-fi...:clap:
Le'me see. You're gone have to order at least five White Castle double cheeseburgers just to feel full. :shifty:
it depends, normally around 300 a square, labor and material, sometimes it's 350 per sq. or sometimes i do the old material x 2 or 2.5 or 3 if its a steep one.... if it's a nail over it's 300 providing that it isn't steep :thumbsup:
It depends on where you live. Where i live example 23 square 30 year landmark somewhere between 7,500-8,000. This would be getting the job down rite. Ice and water proper venting etc.
It depends on where you live. Where i live example 23 square 30 year landmark somewhere between 7,500-8,000. This would be getting the job down rite. Ice and water proper venting etc.

Same here.

But they will get 4-5 other quotes for 4,000-4,500
See less See more
It depends on where you live. Where i live example 23 square 30 year landmark somewhere between 7,500-8,000. This would be getting the job down rite. Ice and water proper venting etc.

The job that material invoice is for, sold for 8K. Owners are very happy.
1 - 20 of 28 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top