Most of us bid tiling by the sq ft. That's great on mid to large sized rooms, but how do most of you bid for all the extra/odd cuts when doing small areas?
Your a winner in my book :clap:angus242 said:But setting tile is a task...just like shingling a roof or framing a basement. It's all about how much time it takes you to complete the task.
It might take Todd 3 days to set 300 sq ft of tile.
It might take Orlando 2 days to set the same.
It might take me 4 days.
If we all go by sq ft pricing...I'm the big loser. :sad:
The faster you set, the more you charge. (Based off a fictitious $1000 bid project) If we are all similar in operating costs and materials, Orlando is making double over me because he finishes the job twice as quick but not because he charged more for the same thing. During the 3rd and 4th days when I am finishing job #1, he's already onto job #2 making more money.
See how that works?
If your method works and is profitable for you, there is no arguing. However, I don't agree with that process. It's not your fault there is only 1.5 baths. If you are held to only working 4 hour days that's their restrictions on you. Do you think they'd be happy if you chose to do a job only working 4 hours per day? Heck no. Especially, if one of the HO's has to take time off work...that would not be acceptable.Ill give you a situation that I've run into on full remodels where I use a sq ft price to figure my bid...
I've done a few houses w/ 1.5 bathrooms where the tub & toilet room is separate from the vanity room and there is 2 entry ways to the bathroom. I have to tile the floor in 3 to 4 phases to keep the entries open and the tub usable... there really isn't a stron way to figure hours or days when its broken up like that so I go by sq ft and just make sure it works out income wise.
What about tile,prep,sealing,etc. I can lay tile too,but for your price I think your hired. When I do afloor its waaay more than that. Angus is right its got to be based on all your costs, including time. There is just to many factors to have sq ft price. You can ball park sq ft for your time,but that only works for a set of known circumstances.Floormasta78 said:Angus , 50 an hour plus material. On a 6x6 , one bag 253 @ 25. one bag . grout $ 20 .. 3 hrs of work .. Its same. Costumers don't like to know that we make more than doctors our accountants..
I've actually rented a porta- john for a customer once while doing his bath.angus242 said:If your method works and is profitable for you, there is no arguing. However, I don't agree with that process. It's not your fault there is only 1.5 baths. If you are held to only working 4 hour days that's their restrictions on you. Do you think they'd be happy if you chose to do a job only working 4 hours per day? Heck no. Especially, if one of the HO's has to take time off work...that would not be acceptable.
There is a fine line in honoring a customer's request. I get that being without a bathroom is horribly inconvenient. However, there are ways to work around that. You could finish quicker for a bit more $ in materials. You could sell the job by speed (no inconvenience) and not just your tiling abilities.
No two situations are going to be identical but you get what I'm saying, right? Maybe 1 family will give you free reign to the bath so you don't have to worry about temporary access. Maybe the next HO needs daily access, no questions asked. Would you still bid both jobs the same?
When was the last time you looked at the exchange rate? :whistlingBut you're paying in CAD :laughing:
That's what I was referring to.....we were actually ahead of you guys a little while back.
I buy my Mapei stuff elsewhere (when I use it). Really only buying levellers and K/K recently. My Kerabond price is bargain basement at Tierra Sol but the additive comes from "elsewhere"...Tierra Sol will not move on my Keralastic price, even though I've put dozens of clients through their showroom in the last couple of years.That's what I was referring to.....
Laticrete pricing sucks around me. Well at least compared to Mapei at Dal. I am in the backyard of a Mapei manufacturing facility.![]()
I get what your saying and only use it as a base figure... in the big picture I think it sucks that the general public is looking for that pricing due to large companies and box stores promoting that scale of pricing, much like the "free estimate" epidemic...angus242 said:If your method works and is profitable for you, there is no arguing. However, I don't agree with that process. It's not your fault there is only 1.5 baths. If you are held to only working 4 hour days that's their restrictions on you. Do you think they'd be happy if you chose to do a job only working 4 hours per day? Heck no. Especially, if one of the HO's has to take time off work...that would not be acceptable.
There is a fine line in honoring a customer's request. I get that being without a bathroom is horribly inconvenient. However, there are ways to work around that. You could finish quicker for a bit more $ in materials. You could sell the job by speed (no inconvenience) and not just your tiling abilities.
No two situations are going to be identical but you get what I'm saying, right? Maybe 1 family will give you free reign to the bath so you don't have to worry about temporary access. Maybe the next HO needs daily access, no questions asked. Would you still bid both jobs the same?
4 a sq ft just labor..i cant be responsible for customers taste...they pick tile i add it to priceSquare footage pricing does not do justice for guys like us although, you can screw yourself either way :laughing:
Around here, box stores promote $4.00 per sq but you have to buy their tile... :clap:
What I have been adhering to lately is the minimum, currently at a half day. I may soon make it a full day on all but the smallest item.Thanks everyone for the replies. I guess my problem with the bidding is everybody is starting to see the pricing from the big box stores @ $2.99 sq ft (like Tech Dawg said) or whatever they charge. They think they can get away with paying that for smaller bathrooms with toilets set in seperate rooms (= more cuts).Then you have to figure prep time, I just don't see how they can quote such a low price?!?
Just curious what everyone's thoughts were. Thanks again. :thumbup:
Now that makes sense...:jester:No guys , I get 253 at 13.50 a bag . I flip it for 20 to 30 a bag..